Müteahhit, inşaat sektöründe yüklenici ve aracı pozisyonundadır. İnşaatın başlaması, inşaat yapımı ve inşaatın tamamlanması süreçlerinde sürekli aktif bir rol oynamaktadır. Hem denetleyici hem de kontrol mekanizmasının başındadır.

Müteahhitin görev ve sorumlulukları düşünüldüğünde inşaat alanını belirlemek, gelir-gider mekanizmasını kontrol etmek ve inşaat sürecini yönetme gibi konuları saymak mümkündür. Müteahhitlik hizmetleri denildiğinde akla sadece bir yapı inşası gelmektedir. Fakat müteahhitlik hizmetlerinin kapsamı bu kadar dar değildir.

Müteahhitlik hizmetlerinin sadece bir bina yapmakla ilgili olduğunu düşünenlerin şunları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Örneğin; inşaat alanının tespiti, inşaat malzemelerinin alınması ve işgücünün kontrolü gibi konular müteahhitlik hizmetleri kapsamında ele alınmaktadır.

Son dönemlerin güncel konularından biri olan kentsel dönüşümde müteahhitlik hizmetleri de ön plana çıkmıştır. Doğru adımlar atmak için en iyi müteahhitlik hizmeti firması edinmenizde fayda vardır. Referanslar her zaman kaliteyi öne çıkarır.

Müteahhitlik hizmetlerinin kapsamı oldukça geniştir. Temelde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise inşaatın yapılacağı arsa ve arsanın yapısıdır.

Müteahhitlik hizmeti almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Unutmamalısınız ki evinizin yapılması ve yeniden dönüştürülmesi konularında dikkatli davranmalısınız. Aksi halde ufak bir hata geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir. Dolayısıyla en iyi müteahhitlik hizmeti veren firmanın bulunması önemlidir. Yüklenici firma ne kadar iyi olursa alacağınız hizmet de hem hızlı hem de kaliteli olacaktır.

Kimi müteahhitlik hizmeti veren firmalar yeterli sermayeye, bilgi, birikim ve donanıma sahip olmadan bu hizmetleri vermeye çalışmaktadırlar. Oysaki basit ve dar kapsamlı görülen müteahhitlik hizmeti oldukça sancılı süreçlere sahiptir.

İş güvenliği ve sağlığı müteahhitlik hizmetinin en önemli parçasıdır.

İş güvenliğine dikkat etmeyen bir firma ile çalışmak sizi mutlu etmeyecektir. Öte yandan müteahhitlik hizmeti veren firmaların sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar:

Referans:

Referansları güçlü olan müteahhitlik hizmeti veren bir firma ile çalışmak referansı olan firmalara göre çok daha iyidir. Öncesinde yapılan çalışmaları görmek sizin için yapılacak olan çalışmaya da ayna tutmaktadır.

Finansal Güç:

Müteahhitlik hizmeti için gerekli olan finansal güce sahip olmak projenizi daha ivedilikle sonlandırmanın bir yoludur. Ayrıca finansal güç desteği olmadan kaliteli bir iş çıkarılması da mümkün değildir.

İşgücüne Sahiplik:

Eğer gerekli finansal güce sahipseniz uzmanlaşmış kadrolar oluşturmalı ve projelerinizi gerçekleştirmek için mimar, mühendis ve inşaat ustalarına ihtiyacınız vardır. İşgücüne sahip olmak referanslarınıza olumlu katkıda bulunur.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?